top of page

Güçlü Bir Bağışıklığın Altın Kuralları!

Güncelleme tarihi: 9 Kas 2022

Koronavirüs ile mücadele ettiğimiz günlerde bağışıklık sisteminin güçlü olması büyük önem taşıyor. Güçlü bağışıklık sistemi ise doğru beslenmeden geçiyor. Beslenme ve Diyet Diyetisyen Burcu Erdoğan İnce, bağışıklığı güçlendirmek için detaylı bilgi için whatapps ile iletişime geçiniz ?


Güçlü bir bağışıklık için yeterli ve dengeli beslenme oldukça önemli. Bunun için 4 tane grubumuz olan et grubu tahıl grubu meyve sebzeleri ve süt grubuna yeterli ve dengeli oranlarda tüketmeye günlük beslenmenize özen göstermelisiniz.


Kivi portakaldan daha fazla C vitamini içeriyor

C vitamini ve çinko bağışıklığımızı güçlendirecek en önemli vitamin ve minerallerdendir. Koronayla mücadele en büyük destekçimiz; bağışıklık ve cilt sağlığında oldukça etkin olan C vitamini, dışarıdan her gün alınması gereken bir vitamindir.


Günlük C vitamini ihtiyacı çocuklarda 40-60 miligram arasında, yetişkinlerde 75-90 miligram arasında, hamilelerde ve sigara içenlerde ise 120 miligram civarındadır. Başlıca C Vitamini kaynakları; kırmızı ve yeşil biber, maydanoz, brokoli, Brüksel lahanası, greyfurt, mango, ananas, limon, çilek, karnabahar olarak sıralanabilir.


Başlıca çinko kaynakları ise kırmızı et,hindi eti, mantar, ıspanak, kabak çekirdeği ve yer fıstığıdır. Güçlü bağışıklık için D vitamini de oldukça büyük öneme sahiptir. Yapılan yeni çalışmalar D vitaminin soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarından koruduğunu ortaya koydu. Bu nedenle her gün 15 dk güneşlenebilir, diyetisyen burcu erdoğan ince eşliğinde D vitamini takviyesi kullanabilirsiniz.


Güçlü bağışıklık için zerdeçal kürü

Zerdeçalın sindirim sisteminden emilimi çok sınırlıdır. Emilimi karabiber zeytinyağıyla yüzde 200 oranında artar. Malzemeler: - 2 çay kaşığı toz zerdeçal - 1 çay kaşığı yarım çay kaşığı karabiber - 1 yemek kaşığı sızma zeytinyağı Tüm malzemeleri iyice karıştırın. Bu karışımı kahvaltıda, çorba, salata veya cacıklarınızda kullanabilirsiniz.

Hergün Blog Sayfamızı takip etmeyi unutmayın !!! Güncel diyet bilgileri Paylaşım Sağlanacaktır.

Yeni bilgi için Diyetisyen Burcu Erdoğan İnce ile whatapps'a iletişim kurunuz ?

&

Diyetisyen Burcu Erdoğan İnce - Antalya - Kumluca - Merkez7 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page